Efektywne łowienie ukleiW związku z tym ,że ukleje najczęściej łowimy na zawodach , gdzie bardzo ważny jest czas , utrzymanie ryb w łowisku jest jednym z ważniejszych zadań wędkarza łowiącego ukleje . Najważniejsze jest właściwe tempo łowienia i nęcenia . W czasie gdy wyciągamy kolejną ukleję wrzucamy kulke wielkości orzecha włoskiego , tak aby ryby które mamy utrzymać w łowisku nie odpływały z niego a jednoczesnie się nie przejadały. Nie moge tu napisac co ile ...
Kategoria: Ukleja, źródło: nahaczyku.xmc.pl, Autor: streat, Nasza ocena: 3,9
dodano: [2006-05-25 19:08:34]
Ukleja należy do ryb powierzchniowych co oznacza ,że pobiera pokarm głównie przy powierchni wody . Dlatego niemal wszystkie sposoby połowu tej ryby opierają na tych samych zasadach.
- zwabić w łowisko
- łowić
- utrzymać jak najdłużej w łowisku
Zanim opisze jak to zrobić narazie troche o sprzęcie . Wędka - można używać zarównie wędek z kołowrotkiem , jak i bez , ale ja polecam łowienie na wędke bez przelotek tzw. bata . Łowienie takie jest zarówno bardziej efektywne , jak i przynajmniej dla mnie - sprawia więcej przyjemnośći . Długośc bata zależy od tego na ile pozwala nam łowisko. Jeśli nie ma na łowisku drzew lub innych przeszkód które będą nam przeszkadzały w łowieniu, wtedy polecam dłuższe baty - takie powyżej 7 metrów . Jeśli nie możemy z powodu przeszkód użyć bata na co najmniej 5 m polecam zrezygnować z bata i łowić na zwyklą wędke przelotową z kołowrotkiem . Jeśli chodzi o żyłke to polecam jak najcieńszą - 0,12 to maksymalna długość głównej żyłki , sam przypon powinien być zrobiony z 0,07 a nawet cieńszej żyłki . Nie ma co obawiać się ,że tak delikatny sprzęt ukleje nam zerwą , nie jest to przecierz ogromna ryba .... Haczyk w zależnosći na co łowimy- jeśli na białe robaki - to taki 16 -17 , jeśli na jeszcze mniejszą przynęte to taki który będzie odpowiadał określonej przynęcie . Teraz o zwabieniu uklei w łowisko . Ze zwabieniem uklei sprawa jest stosunkowo prosta , trzeba mieć tylko dobry wzrok. Udając sie nad rzekę bądź jezioro możemy zaobserwować zjawisko zwane spławianiem sie uklei. Dla tych którzy nie wiedzą jak ono wygląda - ryby któe się spławiają pobierają pokarm bezpośrednio z powierzchni zostawiają po sobie dlelikatne kółeczka , zazwyczaj uklei jest dużo to ciężko nie zauważyć takiego zjawiska . Z zanęt to polecam zanęty co są na stronie jest ich całkiem sporo , a jak ktos chce to może przygotować zanęte z własnych składników lub można kupić gotową recepturę w sklepie . Teraz łowienie . Nie jest to jakoś szczególnie skomplikowane . Wrzucamy zanęte w miejsce spławiania się ryb , po pewnym czasie (jeśli ryby są za daleko od brzegu ) rzucamy bliżej stanowska w które chcemy je zwabić , i tak coraz to bliżej aż zwabimy je tam gdzie chcemy łowić . Nie jest to takie trudne jak się może wydawać z reguły ryby przychodzą od razu . Samo łowienie odbywa się na głębokośc ok. 1 m lub więcej , spławik dobieramy do całego zestawu - najlepiej taki na 0,5- 1 g wypornosći . Teraz utrzymanie ryb w łowisku . W związku z tym ,że ukleje najczęściej łowimy na zawodach , gdzie bardzo ważny jest czas , utrzymanie ryb w łowisku jest jednym z ważniejszych zadań wędkarza łowiącego ukleje . Najważniejsze jest właściwe tempo łowienia i nęcenia . W czasie gdy wyciągamy kolejną ukleję wrzucamy kulke wielkości orzecha włoskiego , tak aby ryby które mamy utrzymać w łowisku nie odpływały z niego a jednoczesnie się nie przejadały. Nie moge tu napisac co ile ryb mamy wrzucić zanęte , bo to zależy od róznych czynników takich jak np. ilość ryb w łowisku , ilość pokarmu naturalnego w danej porze roku itd. Taki rytm każdy powinien wypracowac sobie sam - życze wielu sukcesów w wszelkiego rodzaju zawodach , jak i w normalnym weekendowym ściąganiu uklei dla przyjemnośći .
Inne z tej kategorii,
Wyślij znajomemu,
Zaproponuj własny